Lato

Lato w Norwegii to oczywiście najbardziej aktywna pora roku - uliczki i deptaki wypełniają się ludźmi. W fiordach i zatokach pływają setki łodzi, począwszy od małych motorówek sterowanych przez dzieci, skończywszy na ogromnych ekskluzywnych jachtach i żaglowcach. Na lato przypada szczyt sezonu turystycznego, dlatego ceny noclegów są najwyższe. Wynagradza to pogoda. Najcieplejsze miesiące w Norwegii to lipiec, sierpień i wrzesień. Woda w morzu osiąga czasami ponad 20 stopni. Temperatura powietrza w ciągu dnia potrafi dojść nawet do 28 ͦ. Stosunkowo mało opadów powoduje, że mit o wiecznie zimnej i deszczowej Norwegii zostaje obalony. Wrażenie to potęgują długie dnie - Słońce rozpieszcza nas swoim blaskiem do 22 z minutami, a wstaje już po 3 nad ranem, noc to w zasadzie przedłużony zmierzch przeradzający się w brzask...

Lato to najlepszy czas na pierwszą wycieczkę do Norwegii. Można wtedy odbyć rejsy krajoznawcze po przybrzeżnych wodach Arendal, rzece Nidelvie i Wyspach Lyngør. Z uwagi na najlepsze warunki meteorologiczne, jest to również doskonała pora roku, by wybrać się na Preikestolen (Ambona) i Kjerag, na których słoneczna pogoda jest największym atutem. W lipcu na drodze do Kjerag potrafi jeszcze zalegać lód na jeziorach, natomiast śnieg utrzymuje się czasem aż do kolejnych jesiennych opadów.

Podczas letniej wycieczki do Norwegii warto wybrać się na przejażdżkę po Norweskiej Riwierze. Na samotnych wyspach robi się tłoczno. Senne zazwyczaj miasteczka stają się kurortami. W wakacje (od połowy lipca do połowy sierpnia) na ulicach Arendal praktycznie codziennie odbywają się jakieś imprezy i koncerty.

W sierpniu zaczyna się sezon na makrele. Udany połów w wybranych przez nas miejscach jest gwarantowany. Po wędkowaniu urządzamy wielkie wędzenie. Lato w Norwegii to także najlepszy czas na grzybobranie. Po deszczach norweskie lasy pełne są borowików, koźlarzy, podgrzybków, kurek i maślaków. Krajobraz w tym czasie wypełniają łaty różowych wierzbówek, kremowo kwitnących wiązówek, a na skałach, w towarzystwie rudych traw, kępkami tłoczą się wrzosy.

Podsumowując lato, to czas kiedy warto jechać do Norwegii :)

Wycieczki, które organizujemy latem: Arendal, Norweska Riwiera, Rejs, Gjeving i Lyngør, Kjerag, Preikestolen, Sezon na makrele, Samotne wyspy, Noc na bezludnej wyspie, W wodzie i na lądzie, Wędkowanie, Zakupy

Zobacz galerie:

Lato
Lato
Lato
Lato
Lato
Lato
Lato
Lato
Lato
Lato
Lato
Lato