ARENDAL

Arendal leży w samym sercu wybrzeża Sorlandet, nazywanego Norweską Riwierą. Jest idealną bazą wypadową do kilku najpopularniejszych atrakcji turystycznych Norwegii: Preikestolen, Kjerag, Fiordów Zachodnich, archipelagu Lyngør. W kontynentalnej części miasta oraz na rozrzuconych wokół wyspach rozmieszczone są domki letniskowe oraz campingi, które stanowią naszą bazę noclegową. Lokalizacja ta gwarantuje najlepsze warunki pogodowe w Norwegii, z najmniejszą ilością opadów i największą liczbą słonecznych dni w roku.

Arendal ma sporo do zaoferowania. Łączy w sobie cechy nowoczesności i norweskiej tradycji. Jest najstarszym miastem regionu, z uroczymi zabytkami w postaci drewnianych domów rozsianych na wyspach Hisøy i Tromøy oraz starej dzielnicy - Tyholmen. Jego wizytówką jest ratusz, drugi co do wielkości drewniany budynek w kraju - najcenniejsza architektoniczna atrakcja turystyczna tej częsci Norwegii.

Na wyspach Hisøy (Stølsviga) i Tromøy (Hove) znajdują się jedne z najlepszych kąpielisk w Norwegii. Są to płytkie, piaszczyste laguny, w których latem woda szybko się nagrzewa, a jej niezwykła przejrzystość pozwala nie tylko na przyjemną kąpiel, ale również na snorkelowanie. Na obu wyspach, a w szczególności na Hisøy znajduje się też kilka ciekawych łowisk wędkarskich. Miejsca te słyną z dobrych brań wargaczy (okoni morskich). Wędkarstwo morskie w Norwegii jest zwolnione z opłat i każdy może łowić gdzie chce. Nie wszędzie jednak są ryby ;)

Senna atmosfera miasta, zwłaszcza poza szczytem sezonu turystycznego, kontrastuje z nocnym życiem portu Pollen - z racji charakterystycznego kształtu nazywanego Podkową. W XIX wieku był on jednym z najświetniejszych portów w tej części Europy, posiadającym większą flotę handlową niż cała Dania. Dzisiaj port gości turystów. W okresie wakacyjnym, w pubach i niewielkich klubach, imprezy trwają od zmierzchu do świtu (uwaga! na tej szerokości geograficznej słońce latem zachodzi po dwudziestej drugiej, a wschodzi przed czwartą rano). Atmosfera imprez w Pollen jest unikatowa. Przy barze spotka się zarówno autochtonów, zagranicznych turystów, imigrantów jak i przemierzających norweskie wybrzeże żeglarzy. 

Na "Podkowie" działają również ekskluzywne restauracje. Można też kupić krewetki i kraby bezpośrednio z kutra rybackiego. Tuż za portem wznosi się neogotycki kościół z czerwonej cegły, a kilka kroków dalej zaprasza galeria handlowa Amfi Arena.

Największą atrakcją Arendal, podobnie jak całej Norwegii, są piękne widoki. Dla mieszkańców, długa na 2 km cieśnina Galtesund, pomiędzy wyspami Hisøy i Tromøy, to przede wszystkim wodny szlak komunikacyjny. Posiadanie łodzi jest tu prawie tak popularne, jak posiadanie samochodu. W każdej zatoczce czai się jakiś niewielki port lub przystań. Nawet markety mają własne parkingi dla łodzi. Ale… to co codzienne dla miejscowych, na odwiedzających robi silne wrażenie. Oblana promieniami zachodzącego słońca Galtesund, rozlokowane na obu jej brzegach domy z garażami na łodzie i drewnianymi pomostkami oraz dziesiątki stateczków kursujących we wszystkich kierunkach to widok, który na długo pozostaje w pamięci.

Trip po Arendal

  1. Wyjazd z bazy noclegowej.
  2. Spacer po porcie i starym mieście z przewodnikiem.
  3. Czas dla siebie (uzgadniany indywidualnie) w centrum Arendal.
  4. Przejazd drogą wzdłuż linii brzegowej wyspy Hisøy z przystankami w oficjalnych i nieoficjalnych punktach widokowych, aż do kąpieliska Stølsviga.
  5. Wjazd na górę w dzielnicy Barbu z widokiem na cieśninę Galtesund.
  6. Obiad lub kolacja (w zależności od pory dnia).
  7. Powrót do bazy noclegowej.

Przewidywany czas wycieczki około 3-5 godzin (w zależności od indywidualnych życzeń naszych gości)

Jeśli chcecie przeżyć coś nadzwyczajnego, zobaczyć najciekawsze atrakcje turystyczne Norwegii, rozsmakować się w norweskich potrawach, złowić rybę na kolację, zobaczyć fiordy, a przy okazji nie wydać na to wszystkich oszczędności, to dobrze trafiliście. Z nami zrobicie tanią wycieczkę do Norwegii, na której czekają Was niezapomniane przygody. Każdego wieczoru dla wszystkich naszych gości darmowe degustacje piwa i wina domowego, bez limitu ;) 

 

Zobacz galerie:

Arendal
Arendal
Arendal
Arendal
Arendal
Arendal
Arendal
Arendal
Arendal
Arendal
Arendal
Arendal
Arendal
Arendal