NORWESKA RIWIERA

Region Sørlandet, nazywany Norweską Riwierą, to najsłoneczniejsza i najcieplejsza część Norwegii. Kręte drogi, wijące się wzdłuż poszarpanego fiordami brzegu, setki wysp i szkierów, rustykalne osady i malowniczo położone miasteczka są północnym odpowiednikiem Lazurowego Wybrzeża. Często niedoceniana przez obcojęzyczne przewodniki turystyczne, Norweska Riwiera jest nie tylko uwielbiana przez krajowców, ale stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Norwegii.

Drewniane miasta Norweskiej Riwiery słyną z lekkości stylu architektonicznego. Podczas gdy w głębi kraju chaty są zazwyczaj ciemne, a ich dachy pokrywa darń, domy w takich miasteczkach jak Tvedestrand czy Risør są białe z szarymi lub zielonymi zdobieniami.

Wiele domów, zwłaszcza tych na wyspach, to tzw. hytter czyli w dosłownym tłumaczeniu chaty. Oznacza to, że przez większą część roku nikt w nich nie mieszka. Zazwyczaj są to ekskluzywne dacze mieszkańców Oslo i Bergen. Posiadanie domu na Norweskiej Riwierze daje nie tylko możliwość znakomitego wypoczynku, ale też podnosi prestiż. Choć nie sprawiają takiego wrażenia, nieruchomości z dostępem do morza potrafią kosztować tu nawet kilkanaście milionów koron.

W tej części świata morze odgrywa równie ważną rolę w komunikacji, co drogi na lądzie. Co prawda fiordy nie są tak wielkie jak na zachodzie, ale za to niezwykle malownicze i o wiele bardziej dostępne, a rejsy i organizowane po nich wycieczki objazdowe, relatywnie tanie, biorąc pod uwagę standardy cenowe Norwegii. Każda najmniejsza osada, czy nawet nadmorska posiadłość dysponuje własną przystanią. Latem na szlakach wodnych potrafi przemieszczać się więcej łodzi niż samochodów na przybrzeżnych drogach. Co roku, na początku lipca, na Norweskiej Riwierze odbywa się wielka morska impreza Skagerrak Water Festival.

Jednocześnie, dzięki znakomitej infrastrukturze komunikacyjnej, do wielu ciekawych miejsc można dotrzeć drogą lądową, co pozwala obniżać koszty podróży i daje możliwość organizowania tanich wycieczek, a to, jak już wspominaliśmy, należy w Norwegii do rzadkości :) 

Mogłoby się wydawać, że tak popularne miejsce musiało już zostać zdeptane przez masową turystykę, ale trzeba pamiętać, że Norweską Riwierę upodobali sobie zwłaszcza Norwegowie, którzy bardzo szanują przyrodę i cenią sobie porządek. Inna sprawa, że Norwegów jest zasadniczo niewiele :) W całym kraju, którego powierzchnia jest większa od powierzchni Polski, żyje około 5 mln ludzi... co sprawia, że nawet w szczycie sezonu turystycznego na Norweskiej Riwierze odczuwa się kameralną atmosferę i bliskość przyrody. Niezliczone zatoki i wyspy zamieszkują arktyczne gatunki ptaków. Na osamotnionych skałach lub w wodzie udaje się niekiedy zobaczyć fokę, a przy drogach co chwilę pojawiają się znaki ostrzegające przed przechodzącymi przez jezdnię łosiami.

Nasz trip po Norweskiej Riwierze

 1. Wyjazd z bazy noclegowej.
 2. Eksploracja wyspy Flostøya z przystankiem w osadzie Narestø.
 3. Przejazd przez wyspę Tverrdalsøya z przystankiem w miejscowości Kilsund.
 4. Powrót na kontynent, wizyta w miasteczku Tvedestrand. Spacer po mieście.
 5. Przejazd wzdłuż Tvedestrandfjørden z przystankiem na piknik na klifach w Åstero.
 6. Przejazd turystyczną drogą widokową w Grønland.
 7. Zwiedzanie wyspy Borøya z przystankami w najładniejszych miejscach.
 8. Powrót na kontynent, dojazd do miasteczka Risør. Spacer po mieście.
 9. Możliwość zrobienia zakupów.
 10. Powrót szybką drogą do bazy noclegowej.
 11. Obiad lub kolacja (w zależności od pory dnia).

Czas wycieczki około 5-7 godzin (w zależności od pogody, ilości postojów i indywidualnych życzeń naszych gości). Długość trasy około 140 km w obie strony.

Zapraszamy na tanie wycieczki do Norwegii. W programie m.in. wycieczki z przewodnikiem po uroczych portowych miastach Norweskiej Riwiery, wycieczki do widowiskowych fiordów Norwegii Zachodniej, wspinaczka na niebotyczny klif Preikestolen, przejazd przez tundrę strefy subarktycznej, rejsy po przybrzeżnych wodach Norwegii, wędkowanie.

Zobacz galerie:

Norweska Riwiera
Norweska Riwiera
Norweska Riwiera
Norweska Riwiera
Norweska Riwiera
Norweska Riwiera
Norweska Riwiera
Norweska Riwiera
Norweska Riwiera
Norweska Riwiera
Norweska Riwiera
Norweska Riwiera
Norweska Riwiera
Norweska Riwiera
Norweska Riwiera
Norweska Riwiera
Norweska Riwiera
Norweska Riwiera
Norweska Riwiera
Norweska Riwiera
Norweska Riwiera
Norweska Riwiera
Norweska Riwiera
Norweska Riwiera