KJERAG

Tundra, ogromny fiord, chaty kryte darnią, odcięte od świata miasto, droga zapierająca dech w piersiach i jedna z najbardziej znanch atrakcji Norwegii: Kjeragbolten – spektakularny głaz zaklinowany między dwoma klifami na wysokości 984 metrów. 

Kiedy ktoś pyta mnie co warto zobaczyć w Norwegii, niezmiennie odpowiadam: drogę do Kjerag. Jak można określić ją najprościej? To po prostu inny świat. Zawsze powtarzam, że w tę podróż powinien wybrać się każdy. A kiedy jadę już ze szczęściarzami, którym udało się tu dotrzeć, ktoś zawsze rzuca: przecież to zupełnie inny świat! :) Zgodzicie się przecież, że planując wycieczkę do Norwegii, warto przy okazji załapać się na wycieczkę do innego świata ;)

Krajobraz na wybranej przez nas trasie do Kjerag zmienia się z minuty na minutę. Pierwszy etap wycieczki to charakterystyczne dla norweskiego interioru lasy mieszane, następnie skaliste góry opadające pionowo wzdłuż długich polodowcowych jezior. Tu i ówdzie pojawiają się brunatne chaty z trawą na dachach, wiszące na nich poroża łosi i reniferów. 

Następnie krajobraz przeistacza się w typowy dla strefy arktycznej: skarłowaciałe drzewa lub całkowity ich brak, tundra, skaliste pustkowie. Niezmierzoną okiem przestrzeń pokrywają ogromne głazy, potoki, jeziorka porozrzucane na różnych wysokościach… To jedyne tego typu miejsce w Europie na tak niskiej szerokości geograficznej, krajobraz charakterystyczny dla podbiegunowych bezdroży, biotop lisów polarnych, pardw i reniferów (najczęściej jednak widuje się spacerujące po drogach stadka owiec).

Skały pokrywają arktyczne gatunki roślin. Czasami nawet do końca lipca po jeziorach dryfują kry. W zimniejsze lata śnieg utrzymuje się praktycznie cały rok. Położone na końcu drogi miasto przez siedem miesięcy w roku jest niedostępne dla ruchu kołowego. Można wówczas dotrzeć do niego tylko morzem. Przed zjazdem do miasteczka znajduje się restauracja zawieszona nad sześćsetpięćdziesięciometrowym klifem. W tym miejscu zaczyna się wymagający szlak pieszy na Kjeragbolten.

Wycieczka na Kjerag

  1. Wyjazd z bazy noclegowej.
  2. Przejazd samochodem z napędem na cztery koła przez lasy i góry, wzdłuż polodowcowych jezior. Postoje w punktach widokowych.
  3. Piknik tuż przed wjazdem na płaskowyż.
  4. Pokonanie siedemdziesięciokilometrowej drogi w strefie subarktycznej, przystanki w punktach widokowych i spacery po płaskowyżu.
  5. Dojazd do odciętego od świata miasteczka nad Lysefjorden. Możliwość kupienia pamiątek.
  6. Wejście na Kjeragbolten (opcjonalnie).
  7. Powrót tą sama drogą, która wydaje się inną (pokonywanie tak urozmaiconej trasy w przeciwnym kierunku jest zaskakująco odkrywcze).
  8. Powrót do bazy noclegowej.

Przewidywany czas wycieczki: cały dzień.

Odkryjcie Norwegię z organizatorem wycieczek Nordtrip! Oferujemy tanie wycieczki do Norwegii z programem przewidującym najciekawsze atrakcje turystyczne krainy fiordów. Staniecie na krawędzi niebosiężnego klifu Preikestolen, przemierzycie tundrę strefy subarktycznej w drodze do widowiskowego Kjerag, spędzicie noc na bezludnej wyspie z dala od prądu i cywilizacji! Z nami zobaczycie to, co warto zobaczyć w Norwegii.

Zobacz galerie:

Kjerag
Kjerag
Kjerag
Kjerag
Kjerag
Kjerag
Kjerag
Kjerag
Kjerag
Kjerag
Kjerag
Kjerag
Kjerag
Kjerag
Kjerag
Kjerag
Kjerag
Kjerag
Kjerag
Kjerag
Kjerag
Kjerag
Kjerag
Kjerag
Kjerag