Zima

Jeśli jesień w Norwegii jest najromantyczniejszą porą roku, to zima zasługuje na tytuł najbardziej magicznej. Białe, drewniane miasta, otulone śnieżnymi czapami, wtopione w śnieżny krajobraz, tworzą wręcz baśniowe kompozycje. Klify przyozdabiają gigantyczne sople i zamarznięte wodospady, skały - w innych porach roku wilgotne - zimą wyglądają jak polukrowane. Nazwa bajkowego królestwa Arendelle w oscarowym filmie animowanym "Frozen" (Kraina Lodu) brzmi zaskakująco podobnie do Arendal. To właśnie zimowy krajobraz Norwegii zainspirował twórców filmu do stworzenia tak znakomitej animacji. Wycieczka do Norwegii podczas zimy, to zatem doskonały czas dla miłośników bajkowych krajobrazów :)

Zimą najbardziej spektakularnie jest oczywiście w górach i to właśnie w nich spędzamy sporą część Waszych ferii w Krainie Lodu. Sørlandet (Norweska Riwiera) leży w strefie środkowoborealnej, zatem im głębiej w las, tym więcej drzew... iglastych. Interior regionu w dużej mierze pokrywa tajga. Zaśnieżone świerki przywodzą na myśl Syberię, a skaliste, pozbawione roślin szczyty wyłaniające się z zamarzniętych jezior przypominają, że stąd już tylko krok do Arktyki. Zimowa wycieczka do Norwegii wymaga sporo zacięcia :)

Zimą niestety nie da się dojechać do Kjerag, ale wytrwałym udaje się wejść na Preikestolen, oświetlonego przez niskie zimowe światło z południa. Zresztą, sama droga do Lysefjorden, czy jakiegokolwiek innego miejsca w górach, to niezapomniane przeżycie. Można też bez problemu dotrzeć na samotne wyspy, np. na Merdo lub Sandoya i doświadczyć codzienności wyizolowanego świata, w którym nie rządzą już turyści, jak to bywało latem, lecz pełni imponującego uporu ludzie mieszkający tu na stałe.

Największe zimowe święto, czyli Gwiazdka, ma w Norwegii szczególny charakter. W końcu Norwegia jest jednym z czterech państw, na terenie których rozciąga się Laponia. Wystawy sklepowe wypełniają stworzenia z norweskich legend, zwłaszcza trolle i gnomy w towarzystwie reniferów i jelonków. Figurki tych baśniowych istot są wszechobecne, a na ulicach, przy wejściach do sklepów i restauracji, mrugają światełkami świąteczne choinki. W Arendal, jak we wszystkich większych miastach, odbywa się bożonarodzeniowy jarmark.

Wycieczki, które organizujemy zima: Arendal, Norweska Riwiera, Gjeving i Lyngør, Preikestolen, Samotne wyspy, W wodzie i na lądzie, Wędkowanie, Zakupy

Zobacz galerie:

Zima
Zima
Zima
Zima
Zima
Zima
Zima
Zima
Zima
Zima
Zima
Zima
Zima
Zima
Zima
Zima