Co ze sobą zabrać?

Bez względu na porę roku i warunki atmosferyczne koniecznie trzeba zabrać ciepłe ubrania (sweter, kurtkę przeciwdeszczową lub wiatrówkę), wygodne buty do chodzenia po górach (najlepiej wodoodporne), klapki pod prysznic. Jeśli wybieramy się do Norwegii w innej porze roku niż latem, najlepiej zabrać też ciepłe ubrania na zmianę.

Wiele osób zabiera ze sobą produkty spożywcze. Może okazać się to dobrym pomysłem, dla tych, którzy nie chcą korzystać z naszej oferty kulinarnej. Nie wszystkie produkty w Norwegii są jednak dużo droższe niż w Polsce. Warto zabrać przetwory (konserwy mięsne), sterylnie pakowane wędliny, słodycze, alkohol i papierosy. Produkty ziarniste i warzywa w puszkach dostępne są w cenach europejskich, czyli nieco tylko wyższych niż w Polsce. Świeże warzywa i owoce są drogie, ale trudne do transportowania, a przewożenie niektórych przez granice jest nielegalne (np. wwożenie do Norwegii ziemniaków podlega bardzo surowej karze).

Wyjątkowo dużo zapłacimy w Norwegii za świeże mięso. Kilogram wieprzowiny kosztuje około 150 koron, czyli 70 zł. Podobnie piersi z kurczaka. Ekstremalne ceny osiąga mięso z renifera, łosia czy pardwy (około 350-400 koron za kg). Wysokie ceny mięsa plus wysokie ceny usług dają w rezultacie bardzo wysokie ceny w restauracjach. Między innymi to właśnie restauracje podnoszą koszty wyjazdów indywidualnych na wycieczkach do Norwegii i przyczyniają się do utartego przekonania, że nie ma czegoś takiego, jak tania wycieczka do Norwegii. My jednak wiemy, że jest :)

Alkohol jest bardzo drogi i, pomijając piwo, można kupić go jedynie w jednej sieci sklepów, będącej własnością państwa. Litr najtańszej wódki kosztuje ponad 300 koron, a butelka wina minimum 100 koron. Ponadto w dni powszednie sklepy mogą sprzedawać alkohol tylko do 20.00, w soboty do 18.00, a w niedziele panuje całkowita prohibicja. My jednak robimy własne piwo i wino, a nasi goście nigdy nie narzekają na ich brak :)

Paczka papierosów kosztuje około 100 koron. Trzeba jednak pamiętać, że jedna osoba może bez oclenia przewieźć jeden karton papierosów. Na jedną osobę przypada również limit wwożenia do Norwegii jednego litra mocnego alkoholu.

Tania wycieczka do Norwegii jest do zrobienia, trzeba tylko wiedzieć: gdzie kupować? czego unikać? z czego korzystać najczęściej? gdzie pojechać? jakie środki komunikacji wybrać? My zgłębiliśmy tę wiedzę, a Wy możecie to wykorzystać :) Oferujemy Wam wyjątkową wycieczkę do Norwegii, bogatą w opowieści i piękne widoki, wielkie fiordy i najbardziej znane atrakcje turystyczne ojczyzny wikingów.