GJEVING I LYNGØR

Jeśli wybrzeże Sørlandet jest Norweską Riwierą, to Gjeving w pełni zasługuje na miano Wenecji Północy. Z tutejszego portu najłatwiej dotrzeć do położonej na czterech niewielkich wysepkach miejscowości Lyngør, uznanej przez UNESCO za najlepiej zachowaną wieś Europy.

Jeden z naszych gości uznał, że w Gjeving podoba mu się bardziej niż w prawdziwej Wenecji. Co prawda osada jest raczej laboratoryjną wersją słynnego miasta na wodzie, ale bez wątpienia jest też subtelniejsza i niezwykle urocza. Nie ma tu rzesz turystów, ulicznych handlarzy pamiątek i zgiełku. Prawdę mówiąc, poza szczytem sezonu turystycznego, przypadającego na 15.07-15.08, trudno tu spotkać człowieka. Można powiedzieć, że przez większą część roku Gjeving jest prywatną Wenecją każdego, kto w danym momencie ją odwiedza. Wizyta w osadzie to obowiązkowy punkt programu naszej wycieczki do Norwegii.

W Gjeving znajduje się kontynentalny port macierzysty archipelagu Lyngør – absolutnej perełki Norweskiej Riwiery, jednej z najciekawszych, a zarazem najmniej rozreklamowanych atrakcji Norwegii. Kiedy w 1991 roku UNESCO uhonorowało Lyngør mianem najlepiej zachowanej osady w Europie, powodem nie była jedynie architektura, ale też żyjąca w izolacji społeczność, potomkowie rybaków i żeglarzy. W okresie wakacyjnym wyspy odwiedza sporo turystów, lecz na stałe na archipelagu żyje niespełna 100 osób. Dostać można się na niego tylko łodzią, pokonując fiord odgradzający je od stałego lądu (rejs po fiordzie trwa kilkanaście minut). Na wyspach nie ma dróg dla samochodów, lecz wąskie alejki, stare drewniane domy, przystanie dla łodzi, zabytkowa latarnia morska i dwie portowe restauracyjki.

Nasz trip do Gjeving i na Lyngør

  1. Wyjazd z bazy noclegowej.
  2. Przejazd do Gjeving - Wenecji Północy.
  3. Zwiedzanie osady.
  4. Kilkuminutowa przeprawa statkiem na Lyngør, zwiedzanie wyspy.
  5. Powrót do Gjeving.
  6. Wjazd na wzgórze z postojem w nieoficjalnym punkcie widokowym, z którego roztacza się panorama na archipelag.
  7. Obiad lub kolacja (w zależności od pory dnia).
  8. Powrót do bazy noclegowej.

Przewidywany czas wycieczki około 4-5 godziny

Przyłączcie się do nas i przeżyjcie niezwykłą norweską przygodę! Oferujemy tanie wakacje w Norwegii z intensywnym programem zwiedzania najciekawszych atrkacji. Zwiedzanie miast i wsi, wyprawy nad fiordy, wspinaczka, wędkarstwo morskie i słodkowodne. Do tego tradycyjna norweska kuchnia i wakacyjna sesja zdjęciowa gratis :)

Zobacz galerie:

Gjeving i Lyngør
Gjeving i Lyngør
Gjeving i Lyngør
Gjeving i Lyngør
Gjeving i Lyngør
Gjeving i Lyngør
Gjeving i Lyngør
Gjeving i Lyngør
Gjeving i Lyngør
Gjeving i Lyngør
Gjeving i Lyngør
Gjeving i Lyngør