PREIKESTOLEN

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych widoków na świecie - skalna półka na wysokości 604 metrów nad poziomem morza, które rozciąga się tuż pod nią. Malowniczy, błękitny fiord i słabo oznaczony szlak bez żadnych zabezpieczeń... oraz wianuszek turystów machających nogami ze skraju klifu :) Preikestolen to obowiązkowy punkt programu wielu europejskich (niestety nie polskich) wycieczek zorganizowanych do Norwegii -miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć! 

Preikestolen, czyli Ambona o wymiarach 25 na 25 m to dach sześćsetmetrowego klifu wznoszącego się pionowo nad olśniewającym Lysefjorden, jednym z największych i najchętniej odwiedzanych fiordów Norwegii. W dosłownym tłumaczeniu Lysefjorden oznacza "jasny fiord". W promieniach letniego słońca, które zachodzi tu krótko przed północą, woda przybiera szmaragdowy kolor. Jej tafle przecinają promy i ogromne statki wycieczkowe, sprawiające wrażenie miniaturowych modeli. To jedno z niewielu tak niebezpiecznych, a zarazem tak silnie obleganych miejsc na Ziemi, którego widoku nie zakłóca żadna infrastruktura turystyczna. Ani klif, ani wiodący do niego szlak nie jest zabezpieczony nawet jedną barierką czy choćby znakiem ostrzegającym przed ryzykiem upadku. Dystans od parkingu na Ambonę wynosi niecałe 4 km. Wejście na górę i z powrotem zajmuje około 4 godzin. Szlak nie jest zbyt wymagający.

Z Norweskiej Riwiery do Preikestolen prowadzą dwie trasy: jedna szybka, druga widokowa. My oczywiście pokonujemy obie, by pokazać Wam jak najwięcej ciekawych miejsc po drodze. Już dla samej przeprawy przez góry pocięte dziesiątkami wodospadów, warto zdecydować się na tę wyprawę.

Wycieczka na Preikestolen

  1. Wyjazd z bazy noclegowej
  2. Przejazd autem z napędem na cztery koła malowniczą drogą przez góry i krainę wodospadów, z przystankami w oficjalnych i nieoficjalnych punktach widokowych.
  3. Przeprawa promowa przez Lysefjorden.
  4. Dojazd do parkingu, przy którym zaczyna się szlak na Preikestolen.
  5. Wejście na górę. Pobyt na Ambonie i kilku mniej znanych i często pomijanych przez turystów miejscach w okolicy.
  6. Piknik.
  7. Zejście z góry i powrót do samochodu. 
  8. Powrót drogą szybkiego ruchu.

Przewidywany czas wycieczki: cały dzień

Dajcie się porwać przygodzie z zespołem Nordtrip! Zapraszamy na tanie wycieczki do Norwegii o każdej porze roku. Bajeczne widoki, najciekawsze atrakcje turystyczne i fascynujące wycieczki podczas, których staniecie się aktywnymi uczestnikami wypraw po najoryginalniejszym państwie Europy

Zobacz galerie:

Preikestolen
Preikestolen
Preikestolen
Preikestolen
Preikestolen
Preikestolen
Preikestolen
Preikestolen
Preikestolen
Preikestolen
Preikestolen
Preikestolen
Preikestolen
Preikestolen
Preikestolen
Preikestolen
Preikestolen
Preikestolen