Wiosna

Wiosna w Norwegii to najlepszy czas na podglądanie dzikiej przyrody. Na małych wysepkach gniazduje wiele gatunków ptaków morskich. Najpopularniejsze są mewy srebrzyste i siodłate. W maju i czerwcu ich uwięzione na szkierach pisklęta są doskonale widoczne z łódki - podczas rejsu podpływamy najbliżej, jak to możliwe, czasami nawet na 2-3 metry od wyspy.

Niektóre z wysp okupowane są przez dostojne rybitwy popielate. Ten niezwykły gatunek co roku odbywa 30-tysięczną wędrówkę z paków lodowych Antarktydy, docierając do obfitych w pokarm wód północnego Atlantyku. W kwietniu i maju tokujące samce przynoszą samicom ryby. Polują w spektakularny sposób: zawisają w powietrzu i z impetem pikują do wody, by po chwili wynurzyć się z rybą w dziobie. Są wyjątkowo wdzięcznymi obiektami fotografowania.

Popularnym, a wręcz ikonowym ptakiem zimnych północnych wód jest edredon. Wiosną samce wciąż występują w swej nietuzinkowej białozielonoczarnej szacie zimowej. Na morzu stada edredonów przelatują często tuż nad naszymi głowami. Inne licznie występujące gatunki ptaków to: mewy śmieszki, alczyki, gęgawy, kormorany, ostrygojady i łabędzie. W kwietniu rozpoczyna się coroczny popis norwsekiej flory - na początek zakwitają zawilce wraz z przylaszczkami i szafirkami, później dołączają do nich dziko rosnące żonkile, tulipany, bratki, szczawiki i rzeżucha łąkowa. Na skałach niestrudzenie różowią się goździki smółki, bodziszki, a pod koniec maja feerią barw na stokach zachwycają łubiny.

Wiosna to najlepszy czas, by pojechać na Kjerag. Po mroźnej zimie, w maju i czerwcu, na jeziorach jeszcze dryfują kry i miniaturowe góry lodowe, przy drodze zalegają zaspy śniegu. Droga na Kjerag, z racji silnego zaśnieżenia, otwierana jest najczęściej dopiero w drugiej połowie maja.

Wiosną warto również wyruszyć na Preikestolen. Droga wiodąca przez krainę wodospadów, które podczas topnienia przybierają pokaźne rozmiary, jest przejezdna cały rok, choć z uwagi na nieprzewidywalne warunki pogodowe uwzględniamy podróż autem z napędem cztery na cztery.

Wycieczka do Norwegii wiosną może okazać się bardzo tania, głównie ze względu na ceny biletów lotniczych i noclegów. Warto być tutaj 17 maja, kiedy obchodzone jest najhuczniejsze święto w Norwegii: dzień flagi. Na ulicach miast i wsi odbywają się parady, w których uczestniczą praktycznie wszyscy mieszkańcy ubrani w tradycyjne stroje ludowe.

W maju także rozpoczyna się Russtid - czas szaleństw absolwentów szkół średnich. Na drogi wyjeżdżają czerwone furgonetki pełne maturzystów poubieranych w czerwone ogrodniczki i bawiących się bez ograniczeń całe dnie i noce. Popularnym miejscem imprezowania są ronda i deptaki. Młodzież w furgonetkach podróżuje po kraju oficjalnie łamiąc zakaz prowadzenia pojazdów bez koszulki i korzystając z bezkarności, jaką gwarantuje im tradycja - mają się wyszumieć.. :-)

Wycieczki, które organizujemy wiosną: Arendal, Norweska Riwiera, Rejsy, Gjeving i Lyngør, Kjerag (od 20 maja) Preikestolen, Samotne wyspy, W wodzie i na lądzie, Wędkowanie, Zakupy

Zobacz galerie:

Wiosna
Wiosna
Wiosna
Wiosna
Wiosna
Wiosna
Wiosna
Wiosna
Wiosna
Wiosna
Wiosna
Wiosna
Wiosna
Wiosna
Wiosna
Wiosna
Wiosna